Mieszanka Gumowa

mieszanka-gumowaCo to tak właściwie jest za tworzywo?

Mieszanka gumowa stanowi materiał plastyczny, który składa się z kauczuku (jednego lub więcej) wymieszanego z innymi składnikami, które są nieodzowne do tego by otrzymać gumę, nazywaną inaczej wulkanizatem, który posiada swoje indywidualne właściwości.
Mieszanki Gumowe są układami jednorodno makroskopowymi o wielu fazach – mikroskopowo są one jednak niejednorodne, w układach tych znajdują się rozpuszczone, ewentualnie zdyspergowane w matrycy elastomeru inne składniki.

Co wchodzi w skład mieszanek gumowych?

Przede wszystkim ich skład jest zależny od tego do czego mają być one przeznaczone.

Można wyróżnić składniki podstawowe oraz takie, które są przeznaczone do czegoś specjalnego. Jednym z podstawowych elementów składowych mieszanki gumowej (wyłączając elastometry) są wszelkiego typu substancje o właściwościach wylkanizujących. Jednym z takich elementów bardzo często wykorzystywanych jako środek wulkanizujący jest siarka elementarna – ewentualnie mogą to być inne składniki, które w swoim składzie posiadają siarkę. Bardzo często w tym celu wykorzystywane są np. tlenki metali. Natomiast w połączeniu z przyspieszaczami wulkanizacji siarka sprawdza się doskonale, dlatego jest ona wykorzystywana bardzo często właśnie w takich sytuacjach. Same przyspieszacze wulkanizacji wchodzące w skłąd mieszanek gumowych służą temu by przyspieszyć reakcje sieciowania, dzięki czemu również cała procedura może zostać przeprowadzona w znacznie niższej temperaturze – dzięki czemu zmniejsza się zużycie siarki. Jako element siarkowego zespołu sieciowego wyróżnia się też tzw. Aktywator wulkanizacji – dzięki któremu można znacznie zwiększyć skuteczność działania przyśpieszaczy. Takie elementy to są np. kwasy tłuszczowe lub tlenek cynku bądź magnezu.

W procesie produkcji bardzo często dodawany jest również np. dyspergator składników mieszanek, który w dużym stopniu ułatwia pełną obróbkę i końcowe przygotowanie mieszanki. Podobnym składnikiem są również np. związki, które przyczyniają się do zwiększenia kleistości produkowanej mieszanki i mają wpływ na adhezję.

Każdy kto zajmuje się projektowaniem końcowego składu dowolnej mieszanki gumowej musi mieć na uwadze to, że bardzo dużo składników wpływa na właściwość wulkanizatów, jak również ogromnie wpływa na to jaki dana mieszanka wykazuje behawioryzm w pełnym i skomplikowanym jej procesie twórczym.

guma3Pamiętać trzeba również o tym, że wszelkie materiały kauczukopodobne jak również sam naturalny kauczuk – są składnikami niemalże każdej wyprodukowanej mieszanki gumowej. Jeśli dana mieszanka gumowa posiada w swoim składzie tylko i wyłącznie kauczuk, wówczas mamy do czynienia z tzw. Mieszanką nienapełnioną. Zakres w jakim mieści się zawarty w mieszance kauczuk liczony jest w procentach i jego wartość jest bardzo rozległa siegająca niemal dziewięćdziesięciu procent.

Co to jest recepta mieszanki gumowej?

Można powiedzieć, że na każdą mieszankę gumową można wypisać receptę, będącą indywidualnym jej składem. Na każdej tego typu recepcie podawany jest zawsze m.in. symbol i specjalny numer, jak również znajduje się na niej indywidualna nazwa jaka zostałą przypisana do danej mieszanki otaz jej barwa, gęstość oraz plastyczność.

Dodaj do zakładek permalink.