Taśmy Gumowe

W fabryce w Wolbromiu produkowane są również taśmy gumowe.

1_gProdukt ten wykorzystywany jest bardzo często do transportu wszelkiego typu elementów, które charakteryzują się niezwykle dużą wagą i mają bardzo wysoki współczynnik tarcia. Taka taśma gumowa jest przede wszystkim bardzo często wykorzystywana w górnictwie, gdzie niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że trzeba przetransportować duże fragmenty węgla ponad powierzchnię. Transport odbywa się wtedy na specjalnych gumowych taśmach, które również nazywane są po prostu gumowymi taśmami transportującymi.

Gdzie jeszcze zastosowanie mają taśmy gumowe?

Wielokrotnie stosuje się je również w przemyśle cementowym, w którym również do czynienia mamy z bardzo dużymi i ciężkimi bryłami, wymagającymi transportu taśmowego. Rolnicy również coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązania jak również przemysł energetyczny. Dane te są oparte statystykami, jakie udało mi się wyciągnąć po wizycie w firmie zajmującej się produkcją.

Konstrukcja

Istnieją taśmy o różnych konstrukcjach, niektóre z nich są produkowane w oparciu o Tkaniny wykonane z poliamidów natomiast inne posiadają skład poliamidowy z domieszką poliestrów. Chodzi tutaj o faktyczną budowę rdzenia, który może składać się z powyższych tkanin. W zależności od tego z jakiej tkaniny zbudowany jest rdzeń tak można podzielić finalny produkt. Specyfikację końcową taśmy wyznacza się również na podstawie jej wytrzymałości, która może mieścić się w bardzo dużym zakresie począwszy już od dwustu, a skończywszy na ponad trzech tysiącach Newtonów na minimetr. Mogą mieć one również różną szerokość, zakres jest też duży, chociaż nieco mniejszy od wytrzymałości. Od czterystu do niespełna dwóch i pół tysiąca minimetrów.

Podział ze względu na właściwości

Możemy dokonać podziału taśm gumowych ze względu na ich kluczowe właściwości. Jedną z takich właściwości jest np. odporność na ścieranie. W zależności od wartości współczynnika ścieralności taśmy posiadają swoją odrębną wytrzymałość. Bardzo często firmy zamawiające taki produkt zwracają uwagę na to czy dana taśma jest trudnopalna – w wyniku tarcia, lub niechcianego przegrzania sprzętu transportującego może być wywołane niechciane podpalenie takiej taśmy, dlatego ważne jest aby była ona bardzo trudnopalna. Musi również być odporna na wszelkiego rodzaju chemikalia o dużej agresywności działania, jak również na wszystkie oleje i substancje tłuste. W zależności od warunków w jakich wykorzystywany będzie ten produkt musi być bardziej lub mniej odporna na wysokie oraz na niskie temperatury. Jeżeli taśma ma służyć do transportu żywności, musi ona być przystosowane do kontaktu z żywnością. Jak więc widać właściwości taśm gumowych jest bardzo wiele i pod tym względem możemy podzielić ten produkt na wiele, wiele typów.

Poza poszczególnymi właściwościami mogą one być również wykończone w różnoraki sposób. Bardzo często zdarza się, że firmy zamawiają taśmy sklejone odpowiednio pod konkretny wymiar, które są połączone w sposób mechaniczny ze sobą i posiadają tzw. falbany.

Wszystko zależne jest od tego jaka firma składa zamówienie i w jakim celu będą one wykorzystywane.

Dodaj do zakładek permalink.