Taśmy transportujące

Ogólne zastosowanie taśm transportujących

produkcja-taśmZdecydowana większość produkowanych w Wolbromiu taśm są to taśmy należące do grupy tkaninowo-gumowej. Tego typu produkty mają zastosowanie przede wszystkim w transporcie pionowym. W przypadku korzystania z elewatorów sprawdzają się one najlepiej. Dzięki specyficznym właściwościom tego typu taśm, mogą one spełniać wszelkie zadania w transporcie i jednocześnie być odporne na wszystkie procesy technologiczne jakie wówczas zachodzą w takim transporcie.

W zdecydowanej większości przypadków taśmy transportujące są przycinane na dowolnej szerokości oraz długości , następnie następuje proces łączenia poprzez klejenie oraz zgrzewanie. Ewentualnie może być to zrobione w sposób mechaniczny. Wyróżnia się również taśmy, które nie posiadają miejsca łączenia, technika wykonywania tego typu taśm nazywana jest techniką bez końcową. Dzięki zastosowaniu tego typu metody w fazie produkcji, w późniejszym etapie eksploatacji takiej taśmy można ją wykorzystać w urządzeniach o znacznie mniejszych średnicach, w takich wypadkach wykorzystanie taśmy łączonej jest raczej niemożliwe.

Podział na kategorie

Ze względu na sposób wykorzystania taśm transportujących możemy dokonać podziału na dwie kategorie. W jednej z tych kategorii znajdą się taśmy posiadające wyposażenie, natomiast w drugiej takie, które będą używane w transporcie poziomym. Jeszcze jedną specjalną kategorią taśm jest kategoria w której skład będą wchodzić taśmy złożone z tzw. modułów oraz monolityczne – w takich wypadkach mamy do czynienia z taśmami modularnymi, które są zdecydowanie inne pod względem budowy niż pozostałe.

Wykorzystanie w transporcie poziomym

Transport poziomy to dziedzina, w której najczęściej wykorzystuje się taśmy transportujące. W tej dziedzinie projektuje się taśmy wykorzystując do tego celu warstwy poliestrowe i poliamidowe w specjalnych połączeniach – stosuje się tutaj technologię warstwową – dzięki czemu końcowy produkt jest niezwykle elastyczny poprzecznie i posiada bardzo dużą odporność na obciążenia. Taka taśma posiada zdolność niwelowania występujących deformacji, które powstają na skutek uderzeń ciężkich ładunków o powierzchnię. Często taką sytuację można spotkać w miejscach, w których przekazywany jest ładunek. Tego rodzaju produkty występują w różnych konfiguracjach w zależności od obciążeń, na jakie będą wystawiane. Na każdej taśmie znajduje się specjalna warstwa mieszanki gumowej posiadająca specjalistyczne własności, między innymi jest niezwykle odporna na rozdarcie i ścieranie, jak również nie da jej się zaszkodzić wysoką temperaturą lub np. kwasem jaki występuje w materiałach biorących udział w transporcie.

Dodaj do zakładek permalink.