Wykładziny gumowe

Zastosowanie

wykładzinaWykładziny gumowe bardzo często znajdują swoje zastosowanie jako podkładka na różnego rodzaju powierzchnie znajdujące się na zewnątrz budynku. Jeśli chcemy zabezpieczyć powierzchnię zewnętrzną wówczas stosujemy wykładzinę, która należy do tzw. rodzaju „A” co oznacza, że charakteryzuje się ona odpornością na wszelkie niekorzystne czynniki atmosferyczne. Jeśli chcemy wykładzinę zastosować w pomieszczeniu zamkniętym np. bardzo często robi się to w samochodach. Wycieraczki pod nogami kierowcy lub pasażera są to właśnie takie wykładziny wykonane z gumy. Jeśli wiemy, że taka wykładzina ma być wystawiona na działanie promieni słońca wówczas musimy zwrócić uwagę, żeby nie należała ona do rodzaju wykładzin odpornych na olej lub nie była też zwykła. Takie produkty oznaczone są odpowiednio symbolami dużych liter O oraz Z.

Każdą wykładzinę należy rozłożyć w taki sposób aby znajdowała się ona w swobodnym stanie, nie posiadając przekładek. Zazwyczaj wykładamy ją na czymś twardym, często jest to beton, metal lub coś tego typu. Można również zastosować klej wykorzystywany bardzo często w branży budowlanej, takim klejem można bez problemu posłużyć się by przykleić wykładzinę do danej powierzchni. Zanim jednak przystąpimy do klejenia, trzeba upewnić się, że była ona przez kilka dni swobodnie rozłożona na idealnie płaskim podłożu, dzięki temu nie będzie problemów z jej ewentualnym odchodzeniem od podłoża i lepszym ułożeniem. Ważne jest to aby wykładziny gumowe kłaść zawsze na uprzednio przygotowanym podłożu, przygotowanym do nałożenia warstwy kleju. Podłoże musi być czyste, pozbawione brudu – najlepiej sprawdzić informację na tubce od kleju, w jaki sposób zabezpieczyć powierzchnię przez przystąpieniem do działania.

Rodzaje wykładzin gumowych

Ze względu na to jak wykończona jest powierzchnia danej wykładziny możemy wyróżnić przede wszystkim trzy rodzaje wykładzin. Jedna z nich nazywana jest ryflem, druga powierzchnią sztruksową a trzecia moletem pastylką.

Możemy też wprowadzić podział ze względu to czy dana wykładzina jest antystatyczna czy może dielektryczna, posiadająca właściwości gumy. W przypadku antystatycznych są dostępne wykładziny zwykłe, których przeznaczenie jest bardzo szerokie jak również specjalne posiadające właściwości gumy. Inne typy to takie, które są mrozoodporne i bardzo trudno je zetrzeć, odporne na oleje i benzyny oraz między innymi takie, które są słabo podatne na ogień.

Dodaj do zakładek permalink.